Konec "EDH"

Už je to tak. "EDH" v červnu příštího roku zanikne. Naštěstí jen jako oficiální označení pro tento formát ze strany společnosti Wizards of the Coast. Ta se již v minulosti zaměřila na formát multiplayer vydáním speciálních sad s hotovými balíky Planechase a Archenemy. Nyní se pracuje na další takové sadě nazvané Commander. Proč zrovna takto? S vydáním Planechase totiž vznikla nová zóna pro karty světů, nazvaná jako command zone (velící zóna). Tato zóna se po určité době začala používat i pro karty generálů. Následně se EDH oficiálně objevilo v elektronické podobě v rámci Magic Online právě pod označením Commander, kde vyšly i předchystané balíky. Při tomto novém pojmenování "zaniknou" i generálové, kteří se změní na "pouhé" velitele (resp. komandýry :).

Nyní je tedy ve vývoji papírová verze Commanderu jako oficiální podpora pro formát EDH. Nyní se podívejme, co přinese nového:

  • Pět 100-karetních předchystaných balíků. Ke každému z nich budou přiloženy tři karty generálů v nadměrné velikosti, podobně jako u Planechase, Archenemy nebo Vanguard.
  • V rámci všech pěti balíků bude dohromady 51 zbrusu nových karet. Tyto karty budou legální na turnajích typu Legacy a Vintage. Tématicky budou zaměřeny spíše pro hru více hráčů, ale dá se očekávat, že několik málo z nich bude zajímavých skutečně i pro turnajové hraní.
  • Všichni generálové budou tzv. klínových barev (podle rozložení barev v pentagramu, který je na zadní straně každé karty), tedy jedna centrální barva a k ní obě tradičně nepřátelsky zaměřené, např {R}{W}{B}. Tyto kombinace barev jsou v EDH velmi populární, ale existuje pro ně dohromady jen šest generálů. Proto vyjde pět původních draků z edice Planar Chaos (např. Numot, the Devastator) a ke každému z nich dva zcela noví a stejných barev.
  • Commander vyjde také na Magic Online a kromě angličtiny v dalších pěti jazycích.

Podstatná informace je, že tímto produktem nepřechází EDH, resp. Commander pod kuratelu Wizards of the Coast nebo DCI. Původní tým z dragonhighlander.net má aktuálně oficiální podporu udržovat pravidla, kterých se přidržujeme i my na tomto webu. Pokud jde o organizovanou podobu hraní, vše zůstává v rukou lokálních organizátorů, případně místních skupin hráčů.

Sada Commander sice vyjde až v červnu roku 2011, ale už nyní známe dvě nové karty, které v ní vyjdou: Death by Dragons a Karador, Ghost Chieftain.

Charmer
diskuze k článku