Reportáž z EDH turnaje z neděle 27.3. 2011

27. 3. 2011 proběhl v klubu Tembo v Brně první turnaj jarní série turnajů v EDH. Shodou okolností to byl den, kdy se měnil čas na letní a jak už to bývá, někteří lidé tuto změnu nezaznamenají včas a mají posunutý celý den, dokud jim to nějaká událost nepřipomene. A tak se stalo, že jsem se vydal se svým infektovým balíkem změřit síly, načež jsem po příchodu uviděl 18 hráčů, jak už hodinu hrají. Na druhou stranu jsem díky tomu měl dost času obcházet stoly a dělat si poznámky pro tuto reportáž.

Tentokrát se hrálo na pět kol a dvě vítězné hry v každém z nich, přičemž jedno kolo trvalo 70 minut. Toto nastavení se docela osvědčilo, v prvních třech kolech snad nebyly vůbec žádné prostoje a celkově byl počet remíz na čas mnohem nižší než na turnaji v Přerově. Mezi hráči se setkali jak úplní nováčci v tomto formátu, tak ostřílení hráči, kteří si záměrně postavili balíčky testující meze aktuálně nastavených pravidel. V následujících odstavcích si popíšeme nejprve problematické aspekty některých strategií, pak zmíním některé zajímavé herní situace, které jsem zaznamenal, a závěrem představím a okomentuji výsledné pořadí první poloviny startovního pole. Budu rád, když k níže uvedenému přispějete také svým názorem do fóra.

Hanys (Jan Brodzák) si postavil Cromata, ale de facto byl jeho generál jen do počtu. Jeho balík hrál čisté kombo, takže mu mohlo být skoro jedno, co dělal jeho soupeř. Kombo funguje takto: nejprve je potřeba dát do hry Hermit Druida, nejlépe ho najít nějakou hledací kartou nebo přes Survival of the Fittest. V závislosti na tom, zda má haste (Lightning Greaves, Anger), má soupeř možnost reagovat. Jakmile se druid aktivuje, odemele celou knihovnu (v balíku nejsou základní země). Následně se zahraje flashback od Krosan Reclamation a jako jedinou kartu balíku si dá z hrobu Karmic Guide (toto celé lze zahrát i ve svém upkeepu). Pak stačí zahrát Karmic Guide, vytáhnout do hry Kiki-Jiki, Mirror Breaker, udělat kopii guidy, oživit Pestermite nebo Sky Hussara, odtapnout Kikiho, vyrobit milión Perstermitů/Husarů a zaútočit. Jako záložní kombo pak funguje Ad Nauseam + Angel's Grace + Conflagrate. Ač se dá říct, že na to primární kombo si člověk může takříkajíc počkat a celkem jednoduše ho rozbít, Hanys odešel neporažen už v druhém turnaji v řadě. Pokud se shodneme, že tento typ balíku patří spíš do Vintage než do EDH, nabízejí se např. tyto možnosti řešení:

  • zakázat pro duely Hermit Druida a počkat, jaký další kombo-balík se objeví příště,
  • omezit nekonečná komba na jedno použití v jednom kole,
  • přiblížit banlist duelů EDH k banlistu Legacy a zbavit se všech karet, o kterých se již dlouho ví, že nemají se zaměřením EDH mnoho společného (tedy ještě např. Survival of the Fittest a Earthcraft). Toto navrhnul sám Hanys.

Leošův (Petr Martínek) generál byla Radha, Heir to Keld v balíku nacpaném ničením zemí, přičemž jeho cílem bylo dosáhnout stavu, kdy si soupeř prostě nezahraje nic. Tato strategie, ač evidentně nezábavná, byla velice účinná, protože valná většina balíků nebyla a není stavěná tak, aby odolala ničení zemí ve velkém rozsahu. Nakonec utrpěl dvě porážky, od komba popsaného výše a od překvapení dne, rovněž červeno-zelené Ulasht, the Hate Seed Martina Zálety. Ten měl sice už v 6.kole jedné z her 5 zničených zemí v hrobě, přesto dokázal situaci zvrátit. Jaké plyne poučení z takto postavené Radhy? Hrát dostatek manových zdrojů a více manově levných karet.

A konečně, na tomto turnaji se sešli hned dva balíky testující jednoho z nechvalně proslulých hledacích generálů: Arcum Dagssona. Aby tento balík snadno vyhrál, stačí mu 2 až 3 aktivace Arcuma. Pokud se dostane do hry dostatečně rychle, kdy mu obvykle ještě nic nehrozí, obětuje manového myra nebo jinou levnou artefaktovou bytost a hledá Darksteel Forge. Při příští příležitosti hledá Mycosynth Lattice a rázem všechny permanenty daného hráče, včetně Arcuma, jsou nezničitelné. Poslední hřebík do rakve je pak Nevinyrral's Disk – ten se při odpálení sám nezničí, takže soupeř je tímto vyřízen. Takový je jeho základní plán, který se pokusí udělat každou hru. Balíček má ale samozřejmě mnoho dalších hledacích odpovědí, pokud vše nejde podle plánu. Jmenujme například Nuisance Engine, Winter Orb, Spine of Ish Sah, Akroma's Memorial, Gauntlet of Power, Vedalken Shackles nebo Planar Portal. A jak už to s hledacími generály bývá, pokud je nezachytíte na začátku, už je nezachytíte vůbec. Arcuma hráli Michal Chodák a Adam Trnečka.

Michal měl balík postavený více jako lock a pomocí karet jako Sphere of Resistance, Winter Orb nebo Tangle Wire brzdil možnost oponenta reagovat, zatímco Arcum budoval vítěznou konfiguraci. V průběhu turnaje ovšem narazil dvakrát na Esper: Sharuum a Merieke. Jak se ukázalo, tato barevná kombinace je natolik všestranná, že se jí podařilo Dagssona přetlačit. Adam měl naopak balík postavený poměrně narychlo a dělal, jak ostatně sám uznal, hodně herních chyb, proto se nakonec umístil až v druhé polovině startovního pole. I tak ale problém hledacích generálů přetrvává – zatímco oni se mohou soustředit na strategii, která je předem daná, jejich soupeři mají jen teoretickou šanci, že ji budou moci zastavit včas. Každopádně téma k diskuzi.


A teď už se dostáváme k vybraným zajímavým situacím, které mimo EDH obvykle neuvidíte:

V jedné hře, Bratr (Martin Surý) vytáhnul přes Bribery Tomášovi Plačkovi z knihovny do hry Consecrated Sphinx. Tomáš ji nakonec nakopíroval přes Clone a tu původní si ukradl pomocí Treachery. Bratr kontroval a zahrál Vindicate na Treachery, takže každý měl jednu sfingu. V následující kole hráči opakovaně aktivovali schopnosti obou sfing a vzali si postupně 1,2,4 až 32 karet, takže Tomáš měl nakonec v ruce 48 karet a Bratr 28 karet.

Další zajímavá situace nastala mezi černo-zeleným Eldrazi balíkem (Petr Stránský) a černo-modrým kontrolem (Ondra Staněk). Ondra zahrál Bribery a chtěl si najít Ulamog, the Infinite Gyre, o kterém věděl předem. Petr měl ale aktivní Eye of Ugin, takže si Ulamoga našel v reakci. Ondra si tedy našel jiného Eldrazi: Kozilek, Butcher of Truth. V následujícím kole Petr zahrál Ulamoga a zacílil Kozilka. Ondra zahrál Memory Lapse, ale zničení Kozilka zabránit nemohl. Měl ale také Helm of Obedience, takže nechal vyhodnotit Memory Lapse a za jednu manu ukradl Ulamoga k sobě do hry, načež se Kozilek vrátil zpět do Petrovy knihovny.

V jiném kole měl stejný černo-modrý balík problémy s manou. Rušil sice jedno kouzlo za druhým, ale další země ne a ne přijít. Pak položil Future Sight v  naději, že nějakou otočí. Další tři kola pořád nic, přes všechnu karetní výhodu. Další kolo mu Future Sight otočil Disrupt. To už Ondrovi došla trpělivost a zahrál Merchant Scroll, aby si našel kouzlo, ale hlavně zamíchal knihovnu. Následně přes Future Sight otočil... Disrupt. Ta karta prostě dostála svému jménu.

V jiné hře se Karrthus EDH rampě Jury Zieglera povedlo skrze Mana Reflection zahrát Genesis Wave asi za 25, následně zahrát Praetor's Counsel a vrátit si vše včetně té Wavy. Tomu se říká overkill, soupeř jen smutně přihlížel.


A nyní už výsledné pořadí první poloviny startovního pole:

Nejoblíbenější kombinací byl nakonec Esper s celkovými 4 balíky. Monoblue Dagsson byl zastoupen 2x, stejně jako monoblack (Geth, Skithiryx) a Naya (Uril, Mayael). Mezi dalšími generály se objevili ještě Brion, nová Glissa nebo Isperia.

Během turnaje jsem určitě nezachytil všechno, proto přispějte také svým názorem, postřehem nebo historkou. Naše fórum je vám k dispozici. Příští turnaj bude v neděli 24.4. a to se bude hrát multiplayer.

Charmer
diskuze k reportáži