Rishada Con 2013

Předposlední víkend v červnu proběhl v Miroslavi už čtvrtý Rishada Con nejen pro fanoušky neturnajového hraní Magicu. Program byl rozmanitý:

V pátek večer jsme odstartovali sealdeckem nové Ravniky ve formátu 2HG. V něm mají někteří větší štěstí než jiní, takže jsme mohli vidět dvojice balíků, ve kterých bylo až 6 gildovních velitelů nebo šampiónů. Obzvláště Mirko Vosk, Mind Drinker byl v tomto turnaji populární; několikrát se stalo, že ho měly oba soupeřící týmy.

Na sobotu byly naplánovány EDH duely. Tohoto turnaje jsem se neúčastnil, jelikož už prostě nestíhám sledovat trendy a testovat nové strategie na formátu, který mi mnohem více připomíná Legacy než EDH. Jinak se ale sjelo 25 hráčů, ačkoliv jsme byli připraveni na poněkud větší výpravu – alespoň podle předem nahlášené účasti. Bohužel Kromeříž, Vyškov, Olomouc ani Přerov nakonec nikoho nevyslaly, čímž pouze usnadnily situaci favoritovi turnaje. Kačer se vydal soupeřit ze Zurem, který sice při poslední velké aktualizaci banlistu přišel o Vanishing, ale stále zůstal jedním z nejlepších generálů a Kačer s ním nakonec všechno vyhrál.

Jako druhý se umístil Martin "Bratr" Surý s obligátním Rafiqem, kterých i tentokrát bylo jen na tomto turnaji několik. Martin "Marthen" Záleta už poněkolikáté uhrál velice solidní výsledek (3.místo) s monozeleným balíkem. Tentokrát byl jeho generál Ezuri, Renegade Leader. Dostali jsme od něj dokonce seznam karet, který najdete ve fóru.

Turnaj se hrál o Tundru a jedno celé balení Commander Arsenalu. Samotný turnaj jsem sice moc nesledoval, ale jedna perlička se ke mě dostala. Jelikož i to pivko teklo proudem a byla celkově dobrá nálada, někteří hráči kapku zmatkovali. Například Rosťa Kastelán si popletl pravidla Oblivion Stonu a před odpálením celého stolu nahodil fate counter na generála soupeře – a pak se hrozně divil, co že ten fate counter vlastně dělá :).

Po ohlasech vícero hráčů jsme se rozhodli opustit některá pravidlová doporučení z webu duelcommander.com, zejména pařížský mulligan a nemožnost zamíchat generála do knihovny. Po organizační stránce jsou ony francouzské turnaje totiž velice specifické a také problematické, jelikož nemají v našich podmínkách obdobu – zdaleka se nehraje o tak hodnotné ceny a ani účast na EDH duelech není srovnatelná s Českem.

Pařížský mulligan je v našich podmínkách jednoduše nepopulární. Místo aby ulehčoval hráčům situaci, když karty špatně přijdou, naopak na ně klade vyšší nároky při rozhodování, protože sebemenší chyba při tomto typu mulliganu se může krutě vymstít.

A protěžování supersilných generálů, že na ně nefungují už ani Hinder nebo Condemn jde podle nás výrazně proti duchu EDH, přičemž duely jsou i bez toho dost nemilosrdné.

Navíc z nepochopitelných důvodů na duelcommander.com zpětně mažou vysvětlení pro změny na banlistu, takže k přečtení jsou pouze komentáře k nejnovějším změnám... To činí celý web poněkud nedůvěryhodným a nespolehlivým jako primární zdroj informací. Proto považujeme za rozumné nepřebírat za každou cenu každý detail pravidel, se kterým francoužští kolegové přijdou.

Další turnaj v programu byl trial na GP Rimini. Zůčastnilo se 25 hráčů, kteří si zahráli o 3 "bye" do prvního dne Grand Prix. Tento turnaj jsem nesledoval, proto nabízím jen finálovou osmičku:

  • Tomáš Kuchta
  • Jiří Moravec
  • Ondřej Rabyška
  • Marek Nedbal
  • Michal Hlaváček
  • Jakub Roh
  • Štěpán Müller
  • Peter Misianik

Zatímco probíhal trial, nachystal jsem boostery pro tři stoly draftovací kostky poskládané z edic staré a nové Ravniky. Ačkoliv není tak docela pravda, že by mezi jednotlivými starými a novými gildovními schopnostmi byla přímá synergie (viz Haunt-Extort nebo Replicate-Overload), mnoho karet se dobře doplňuje. Také možnost draftovat karty, které k sobě příběhově a mechanikově patří, i když je dělí zhruba 7 let, se nenaskytne každý den.

Pro dva stoly jsem zvolil model nové Ravniky, tedy boostery namíchané z kombinace pěti gild a negildovních karet, kde je každá barva zastoupena rovnoměrně. Takových kombinací existuje 12 a není těžké přijít na to, že 4 z nich nepřicházely pro tento turnaj v úvahu. Nakonec jsem zvolil kombinace Orzhov-Azorius-Izzet-Gruul-Golgari a Simic-Dimir-Rakdos-Boros-Selesnya.

Na další plnohodnotnou pětikombinaci už mi nezbývaly karty, ale mohl jsem ještě smíchat zbytky z obou hotových draftů. Jako třetí stůl jsem tedy přichystal všech deset gild ze všech šesti edic pro fajnšmekry a ostřílené borce, a jak jsem se původně domníval, také pro ty, na které by se nedostalo v předchozích dvou kombinacích. Ovšem na Rishada Con si nepřijeli všichni zahrát všechno, proto se sice naplnili jen dva stoly, ale ten desetigildovní byl naplněn rychleji :).

Já sám jsem draftoval první zmíněnou pětikombinaci, a to vůbec poprvé spolu s ostatními. Bývá zvykem a také se to stalo, že pouze menšina hráčů se vešla do jedné gildy, aniž by museli byť v malém množství přidávat třetí barvu. Ovšem skutečná výzva byla u druhého stolu, kde bylo všech deset gild. Ačkoliv draft samotný a kostrukce balíků byly nepochybně zábavné, čtyřbarevné balíky nebyly výjimkou a nejedna hra byla poznamenána všemi neoblíbenými manovými problémy. Myslím, že na akcích tohoto typu, kdy si navíc takto nadraftované karty přinejlepším velmi dlouho nezahrajete, nemá smysl komukoliv kazit zábavu náhodným nadbytkem nebo nedostatkem zemí. Proto bych pro draftování kostky do budoucna využil formátu Magic 2.0, který dokáže z každé karty vyždímat maximum. Konečné pořadí u desetigildovního stolu pro odvážné bylo následující:

  • Lukáš Procházka
  • Martin Surý
  • Rostislav Jošek
  • Petr Horák
  • Jan Drnovský
  • Vítězslav Šmíd
  • Patrik Adler
  • Daniel Balík

Další turnaj na řadě byl noční draft Modern Masters (MM). Tuto oficiální draftovací kostku za příznivé startovné si přišlo zahrát dohromady 40 lidí, tedy 5 stolů. Speciální pro MM je kromě dost drahých boosterů také to, že karty, které opravdu chcete otevřít, mnohdy nechcete (nebo objektivně není radno) draftovat. Proto otvírání boosterů trochu připomínalo rozbalování dárků pod stromečkem, kdy někdo dostal minipočítač a jiný (zase) jen ponožky.

Jinak je nutno uznat, že MM se draftují dobře a pokud zrovna nezkouší několik hráčů brát stejný archetyp, není nouze o dobré kusy do balíku. Dokonce bych řekl, že pokud si každý draftuje pouze to svoje, výsledkem je několik velice konzistentních balíků, kterým se dost těžko odolává. Já jsem třeba potkal rebely a faerie, které šlapaly jako hodinky, a ačkoliv můj Simic narvaný mnoha letadly, posilováním a modrými spellbombami by za normálních okolností tě??ko hledal soupeře, v prostředí MM to nestačilo. Proto se domnívám, že nemusí být od věci v průběhu draftu MM nebrat vždy jen svůj zvolený archetyp, ale příležitostně také vytáhnout nějakou tu bombu pro někoho jiného u stolu, což jinak nebývá nejlepší rada.

A ještě bych zmínil jednu historku. Z boosterů se občas povedlo otevřít nějakou tu cennost, ale o překvapení večera se zase postaral Kačer, když rozbalil jednoho nicotného... foilového Tarmogoyfa. Vtipné na tom bylo to, že před otevřením ten booster prodal za pár šupů Lubošovi, který měl pak aspoň co slavit.

V neděli jsme tradičně končili turnajem v EDH multiplayeru. Hráli jsme klasicky u stolů po 3 až 4 hráčích, tentokrát s útočením doleva nebo doprava. Hrálo se o rozdraftování FTV:Legends. Měli jsme také 15 herních cílů, které nebyly předem zveřejněny, ale některé se už opakovaly nebo byly mírně poupraveny. Pokud někdo splnil cíl, vylosoval si náhodnou foilovou promo kartu. Po turnaji bylo vidět, že na některé cíle už jsou hráči dobře připraveni (ne nutně vědomě) a proto s nimi už do budoucna nepočítáme. Jedná se o tyto:

  • 7) Sběratel – měj ve hře a/nebo na stacku aspoň 6 foilů – základní země se nepočítají.
  • 11) Asketik – dej do hry bytost bez schopností nebo jen s klíčovými slovy schopností.

A co bylo zajímavého k vidění? Zachytil jsem několik momentů:

V první řadě bych zmínil, že jako na každém turnaji měli lidi problémy s manou. A není divu, že některým kazilo náladu, když si přišli zahrát casual formát, otestovat nový balík nebo nově přidané karty, ale pravidla Magicu je nechala ve štychu a donutila je jen smutně sledovat, jak nemůžou nic zahrát, což znamenalo také brzké vyřazení ze hry bez šance se na ní podílet. Máme za to, že na akcích tohoto typu je tato pravidlová šikana jednoduše zbytečná a proto bysme příště zkusili využít variantu hry bez nutnosti jakkoliv přestavovat balík, která pouze umožní každému hráči překonat akutní problém s manou.

Mezi balíky byl k vidění jeden docela originální: Balthor the Defiled, který často oživil hrob plný zombií několikrát za hru.

Kamil v jednu chvíli zahrál Diluvian Primordiala a jal se hledal, co by si od koho vzal. Naneštěstí pro ostatní hráče našel Praetor's Counsel v mém hrobě, načež se hra změnila v přehlídku již zahraných kouzel a Kamilovo vítězství.

Bratrovi se také povedl jeden výborný kousek; jak se hra vlekla, naplánoval si strategii tak, aby alespoň jednoho hráče vyřadil zahráním masivního Rude Awakening. To se mu také povedlo, bohužel ale vyřadil sám sebe. Jeho 18 oživlých zemí se totiž ani nestihlo rozkoukat, když na ně z opačné strany stolu dýchla Elesh Norn, Grand Cenobite, která už byla kdovíjak dlouho ve hře. Ale to se může stát každému :).

Dan Balík zase malinko doplatil na příliš silné synergie ve svém balíku. V jednu chvíli jeho Jarad obětoval Lord of Extinction. Jelikož už hra běžela přes 20 minut, museli jsme všichni spočítat, kolik toho ve hrobech bylo. Konečné číslo 45 napovědělo, že to žádný další hráč nerozdýchá, takže Dan vyhrál, nicméně tím, že smetl všechny najednou, přišel o pár bodů.

Jeden z herních cílů byl Superman, který byl splněn, když jeden hráč zachránil jiného před bezprostředním vyřazením ze hry. Jediný, kdo jej v turnaji dosáhl byl Lukáš Procházka. Jak jsem se ovšem z doslechu dověděl, po shrábnutí ceny pak nakonec stejného hráče potopil – neboli Superman Two-Face :).

Navíc cena pro Supermana byla speciální mezi všemi cíli. Věnoval ji do turnaje Honza Drnovský, který umí pěkně alterovat karty, jak můžete vidět na obrázku:

Honza dokonce ani nebyl jediný malíř/kreslíř na Rishada Conu. Gábika Hešková měla dost práce s alterováním karet na zakázku od návštěvníků conu po celý víkend.

Celý Rishada Con jsme také točili přímo na místě pivo z Poličky. Nakonec ho padly skoro dvě bečky.

Tak takový byl letošní Rishada Con. Vcelku pohodový a s rozmanitým programem. A nebyl poslední akcí tohoto typu. Podělte se s námi o své poznatky nebo připomínky, fórum je vám k dispozici.

Charmer
diskuze k článku