EuroDH – nízkotučné EDH

Podíváme-li se do historie EDH, tento formát se začal hrát mezi rozhodčími na velkých turnajích jako jsou Grand Prix nebo Pro Tour. Byla to neturnajová zábava, kterou si částečně kompenzovali, že se sami nemohou některých oficiálních turnajů účastnit. A jak známo, oficiální rozhodčí dostávají jako odměnu za svou práci docela vzácné a hodnotné promo karty. Částečně proto už první EDH balíky byly našlapané superdrahými kartami, ke kterým se nedostane každý.

Současně jsme byli svědky, že s rostoucí popularitou EDH i kolem něj vyrostla turnajová scéna, která připomíná formát Legacy a zábava v ní již není nutně na prvním místě. Už v minulosti jsme přinesli článek o tom, jak se dá hrát EDH jinak a jak jej lze více zpřístupnit širší hráčské komunitě.

Jedním z již dříve diskutovaných účinných opatření, jak ozvláštnit a více zpřístupnit EDH, je nastavit nějaký cenový strop na karty v balíku. V tomto článku tuto myšlenku upřesníme a nabídneme další možnosti, jak EDH okořenit.

EuroDH (neboli €DH) je EDH, kde každá karta (včetně generála) se dá koupit za +- 1 Euro. I když v ČR se Eurem neplatí, jsme součástí velkého evropského trhu, který ovlivňuje i ceny u nás. 1 Euro je také snadno uchopitelná položka, která zahrnuje dostatečné množství karet. Nejlepší na ověřování dostupnosti karet pro EuroDH jsou agregované ceníky, kde vidíte nabídku z více nezávislých zdrojů na jednom místě. Hlavní výhody jsou tyto: korektně naceněné jsou opravdu všechny karty, ceny se jen zřídka výrazně mění a jsou odolné proti různým typům manipulací. A konečně, i když se budete držet průměrných evropských cen, neznamená to, že byste měli nakupovat kusovky z Norska nebo Portugalska. K tomu můžete i nadále využívat svůj oblíbený lokální obchod :-).

Někomu může připadat, že ne vždy zřetelná cenová hranice pro zařazení té které karty do balíku je problém. Tak to ale není – EuroDH nás totiž vrací do doby, než se začali v EDH konat turnaje o drahé ceny. Vlastně je částečně záměr, aby tento formát nesklouznul do stejných kolejí jako prakticky všechny ostatní.

Základní motivací pro hraní EuroDH je dostupnost. Nový balík obvykle vyjde jen na pár set korun a mnoho vhodných karet mají hráči už doma. Nízké náklady neovlivňují jen konstrukci prvního balíku, ale také jeho aktualizace nebo přestavbu na jiného generála stejných barev, a zejména vyrobení dalších nových balíků. EuroDH je v tomto ohledu nízkotučná alternativa plnotučného EDH.

EuroDH je také mnohem variabilnější, protože dává prostor kartám, které se v plnotučném EDH do žádného balíku nevejdou. V ideálním případě by ale tento formát měl být ještě flexibilnější.

Generálové

Například, proč mít jen jednoho generála, když jich lze mít víc? V plnotučném EDH se nezřídka stává, že je balík příliš úzce svázán se svým generálem. To nejenže omezuje variabilitu pro strategii balíku, ale také to může znamenat, že bez takového generála balík nebude dobře fungovat. Také se takový balík rychleji ohraje a bývá nákladné jej přestavět nebo rozebrat a postavit jiný. Jako alternativa je postavit si EuroDH, které bude fungovat s generálem i bez něj a pokud možno mít v balíků více generálů ve stejných barvách a průběžně je střídat.

S generály lze rovněž hrát na několik způsobů:

  • generál na jedno použití – poprvé jde z velící zóny, ale pak už je něj obyčejná karta,
  • generál 3x a dost, viz výše,
  • zamíchaný generál – začíná hru v balíku a pokud ho jeden hráč zahraje, ostatní si můžou najít toho svého a dát jej do velící zóny,
  • generál-negenerál – určuje barevnou identitu balíku, ale jiné speciální vlastnosti nemá,
  • dual generál – 2 různí generálové se nějak střídají ve velící zóně.

A když máte 2 hráče, ale jen jeden balík, můžete balík zamíchat, rozdělit na dvě půlky a hraje se. Každý hráč může mít jiného generála, pokud je balík podporuje, a nebo díky novému pravidlu o legendách můžou mít oba hráči k dispozici i stejného generála.

Ale to stále není vše. Proč by generálem nemohl být třeba Phantom General, Ramosian Commander, Greatbow Doyen nebo Stromkirk Captain? Nebo jiná bytost, která sice není legendární, ale má nějakou schopnost ovlivňující všechny (vaše) bytosti (Madrush Cyclops, Aerie Mystics, Edgewalker, Prophet of Kruphix, Corrosive Mentor)?

Jiné bytosti zase nejsou legendární formálně, ale jsou natolik unikátní, že je lze za legendární považovat, alespoň pro potřeby EuroDH. Dobrými příklady jsou Chromanticore nebo Nephilimové z Guildpactu.

Ve formátu, který není dělaný na turnaje a kde je cenový strop, není velké riziko, že by některý nelegendární generál byl neporazitelný nebo že by většina hráčů jiné než legendární generály nesnesla. Kromě toho si stačí dát do balíku alespoň jednu legendární bytost ve správných barvách, aby byl balík v případě potřeby kompatibilní i s EDH.

Pravidlo legendárnosti generála je v EDH od začátku uměle, je to něco jako obchodní značka formátu. Při sledování cenového stropu u karet je důvod toto pravidlo trochu uvolnit, aby se tím kompenzovala nabídka možných generálů.

Barevná identita karet

Totéž platí také pro manové symboly na kartách. Barevná identita generála určuje, jakou manu můžete vyrobit. Ale karty, které na sobě mají jiný manový symbol, jehož manu stejně vyrobit nelze, jsou přesto zakázány. Na druhou stranu máme podivné výjimky jako off-color fetchlandy nebo Extort, kde barevnost hledané země není vyjádřena explicitně, respektive hybridní symbol je v závorkách. To nedává valný smysl a vezmeme-li opět v potaz, že v EuroDH je cenový strop, můžeme si dovolit toto pravidlo uvolnit třeba takto:

V balíku lze hrát jakoukoliv kartu s nenulovým mana costem, který lze zaplatit manou z identity generála. Výjimku mají suspend karty bez mana costu (protože jejich suspend už je barevný) a čistě manové země (kvůli lepší fixaci).

To znamená, že ani nadále nelze hrát libovolně off-color pakty (Intervention Pact), phyrexianská kouzla (Dismember) nebo jiné karty, za které eventuálně není třeba platit manu (Angelic Favor, Archive Trap, Salvage Titan). Stejně tak ani nadále nelze hrát libovolný scryland nebo Bojuka Bog v každém balíku. Na druhou stranu tato modifikace poskytuje několik ne příliš výrazných, ale přesto vylepšení:

Závěrem

EuroDH je formát, kde gentlemanská dohoda a různé experimentální modifikace hrají svoji roli. Zvláště pokud hrajete s někým, kdo je ve formátu nový, je pravděpodobné, že ho svým dobře seštelovaným balíkem snadno přejedete a to nemusí být zábava pro nikoho. V takové situaci si můžete svůj balík vyměnit se soupeřem – prohra totiž znamená výhru :). A pokud vyhrajete s cizím balíkem, tak taky dobře – můžete soupeře upozornit na chyby, případně uvidíte slabá místa svého balíku...

Každopádně se ale při různých experimentech snažte vyhýbat ošklivým kombům a synergiím, které vám mohou zajistit rychlé jednorázové vítězství, ale do budoucna také méně hráčů, kteří proti nim budou ochotní hrát. Ostatně když zkoušíte hrát jiné karetní nebo deskové hry, tak vyhrát nemusí být vždy ten hlavní důvod pro hru.

A jako obvykle, ve fóru se můžete podělit se svými zkušenostmi a poznatky z hraní EuroDH a jiných variant.

Charmer
diskuze k článku